Feetech FT1000BL 24V 1000kg Steel Gear Servo All Aluminum Shell
Add to Cart:
Description
Details
Reviews
Features
Brushless Motor 180 Degree Magnetic Coding Industrial Digital Servo
Product Details
Model:FT-1000-C001
Product Name:24V 1000KG 180 Degree Servo
Storage Temperature Range:-40℃~80℃
Operating Temperature Range:-40℃~60℃
Size:A:100mm B:51mm C: 90.9mm
Weight:1000g±5g
Gear type:Steel
Limit angle:NO limit
Bearing:Ball bearings
Horn gear spline:Circle(12mm)
Gear Ratio:1/390
Case:Aluminum
Connector wire:43±1CM
Motor:Brushless Motor
Operating Voltage Range:16-28V
Idle current (atstopped):25mA@24V
No load speed:0.588sec/60°(17RPM)@24V
Runnig current(at no load):300mA@24V
Peak stall torque:1000kg.cm@ 24V
Rated torque:333kg.cm@24V
Stall current:9.8A@24V
Command si gnal:Pulse width modulation
Control System Type:Digital comparator
Pulse width range:500~2500 μ sec
Stop position:1500 μ sec
Running degree:180±5°(at 500→2500μsec)
Dead band width:≤4 μ sec
Rotating direction:Clockwise (at1500→2000μsec)
Item Packing
24V 1000KG 180 Degree Servo x 1